Haber

Çinli üst düzey diplomat Wang, balon krizi nedeniyle Çin’in Blinken’e tepkisini aktardı

Çin’in en kıdemli diplomatı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Wang Yi’nin ülkesinin ABD Başkanı Anthony Blinken’e “balon krizi” nedeniyle tepkisini dile getirdiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Vang ve Blinken, “ABD tarafının talebi üzerine” Almanya’da düzenlenen 59. Münih Güvenlik Konferansı marjında ​​”gayri resmi” bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Wang, Blinken’e “Çin’in ABD’nin balon olayındaki tutumunu protesto ettiğini” belirterek, Washington yönetimini “duruşunu değiştirmeye, gücün kötüye kullanılmasının ABD-Çin ilişkilerine verdiği zararla yüzleşmeye ve telafi etmeye” davet etti.

Blinken ile Vang arasındaki görüşme, ABD’nin 4 Şubat’ta hava sahasına giren Çin’in yüksek irtifa balonunu vurması nedeniyle yaşanan krizin ardından tarafların ilk üst düzey yüz yüze teması oldu.

Görüşmeye ilişkin ABD’den yapılan açıklamada, Blinken’in muhatabına “balonun hava sahasına girmesinin ABD egemenliği ve uluslararası hukukun kabul edilemez bir ihlali olduğunu” vurguladığı ve “bu sorumsuz eylemin asla gerçekleşmemesi gerektiği” kaydedildi. Tekrar”.

Açıklamada, “Dışişleri Bakanı (Blinken), ABD’nin egemenliğine yönelik herhangi bir ihlale kayıtsız kalmayacağını ve (bu olayla birlikte) Çin’in bölgeye giren yüksek irtifa balonlarıyla yürüttüğü gözetleme programını açıkça ortaya koymuştur. 5 kıtada 40’tan fazla ülkenin hava sahası dünyaya açıldı.” ifadesi yer aldı.

“ABD’nin tutumu saçma ve gülünçtü”

Çinli üst düzey diplomat Wang dün “Çin’in dünyadaki yeri” konulu konferansta yaptığı konuşmada ABD’nin balon krizindeki durumunu “saçma ve gülünç” olarak eleştirdi.

ABD’nin Çin’e yönelik yüksek irtifa balonunu düşürmesinin uluslararası gümrük, sivil havacılık kurallarının ihlali ve gücün kötü kullanımının bir örneği olduğunu savunan Vang, “ABD, gelişmiş ülkelerin füzeleriyle balon düşürmeyi tercih etti. Savaş uçakları… Bu çok saçma ve gülünç”Dünyanın her ülkesinde bu tür balonlar var, her birini vurup düşürür müsünüz? Bu tavır ABD’nin gücünü göstermez, aksine aksini işaret eder.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu